Obecní úřad Bžany
Bžany 50
415 01 Teplice
IČ:00266264
Na základě OZV č. 2/2021 o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství je výše poplatku 600,- Kč.
Poplatníkem je:
a) fyzická osoba přihlášená v obci
b) vlastník nemovité věci zahrnující byt, rodinný dům nebo stavbu pro rodinnou rekreaci, ve které není přihlášena žádná fyzická osoba a která je umístěna na území obce.
Platbu tohoto poplatku je možno uhradit:
a) v hotovosti na OÚ ve Bžanech
b) převodem na účet vedený u KB a.s. č.ú. 3128501/0100 - do zprávy pro příjemce je nutné uvést příjmení a počet osob za které je platba zasílána.
Poplatek je splatný do 30. 9.
Co patří a nepatří do žluté nádoby na PET od 12/2021? třídění.jpg (156.67 kB)
Do modrých kontejnerů patří reklamní letáky, noviny, časopisy, použité sešity, kancelářský papír, papírové obaly a sáčky a složené nebo roztrhané papírové krabice nebo kartony.
Nepatří sem však mokrý, mastný, znečištěný nebo voskovaný papír, ani vázané obaly knih.
Do zelených sběrných nádob patří nevratné skleněné obaly (např. obaly od nápojů), různé skleněné nádoby, sklenice, skleněné střepy nebo jednoduše různé sklo. Skleněné láhve je třeba vyprázdnit a zbavit víček a plastových nebo kovových částí. Etikety není třeba odstraňovat.
Nepatří sem autosklo, zrcadla, keramika, porcelán, skleněné nádoby znečištěné oleji nebo chemikáliemi, zářivky, sklo obsahující kovy, sklo vyztužené betonem, varné a drátěné sklo nebo jiné technické druhy skla.
Zajímavost: Skleněné obaly lze recyklovat i několikrát. Použité sklo lze opakovaně použít 15 až 75krát. Sklo je totiž jedním z materiálů, které jsou stoprocentně recyklovatelné.
Do žlutých sběrných nádob patří PET lahve od nápojů, čisté plastové obaly od šamponů, mýdel, pracích prostředků a jiných toaletních potřeb nebo kosmetiky, plastové obaly od olejů a potravin nebo destilované vody a plastové a mikrotenové sáčky.
Nepatří sem však výrobky z PVC, nádoby na chemikálie nebo motorové oleje, polystyren (pouze v malém množství), guma, pěna, linoleum a barvy nebo plasty obsahující kov.
TIP: Místo plastových jednorázových lahví si pořiďte jednu ekologickou láhev, která vám bude dělat společníka, kamkoliv se vydáte!
Do šedých sběrných nádob patří kovové obaly, plechovky, alobaly, kovové části, plechovky od nápojů, hliníkové nádoby od čajových svíček a alobaly a hliníkové části obalů – od jogurtů, paštik a salátů.
Nepatří sem však tuby od past a krémů, znečištěné obaly nebo sáčky od kávy. Nezahrnuje ani nadměrný kovový odpad. Doporučuje se odevzdat je na příslušném sběrném dvoře.
Pneumatiky jsou však od roku 2016 součástí zpětného odběru podle zákona o odpadech, což v praxi znamená, že za jejich ekologickou likvidaci platíte již při jejich nákupu a staré pneumatiky od Vás musí bezplatně převzít jejich výrobci a prodejci.
Ti jsou v ČR zastoupeni kolektivním systémem ELTMA, který zajišťuje, a na svých stránkách povinně zveřejňuje, hustou síť tzv. míst zpětného odběru, kterými jsou autoservisy, pneuservisy či jiná místa prodeje pneumatik. Na všech uvedených místech zpětného odběru, jejichž seznam je neustále aktualizován, můžete staré pneumatiky bezplatně odevzdat, bez vazby na nákup zboží či služeb. Není tedy ani podmínkou, že musíte pneumatiky vracet v místě, kde jste je koupili. Ve všech místech zpětného odběru musí probíhat převzetí starých pneumatik bez nároku na úplatu a zároveň bez ohledu na typ či značku odevzdávaných pneumatik.
ROZKLIKÁVACÍ ROZPOČET OBCE BŽANY
Aplikace Ministerva financí MONITOR